שפיכה מוקדמת

שפיכה מהירה או שפיכה מוקדמת היא אחת ההפרעות השכיחות ביותר מבין ההפרעות בתפקוד המיני. הפרעה זו לא זכתה להתייחסות מתאימה בעולם הרפואי במשך שנים רבות ורק בשנים האחרונות הוגדרה כמחלה. קראו המאמר זה על הגורמים לשפיכה מוקדמת ודרכי הטיפול השונות.

זמן קריאה : 3 דקות

שיתוף :

בעיות שפיכה מוקדמת

פיכה מהירה או שפיכה מוקדמת היא אחת ההפרעות השכיחות ביותר מבין ההפרעות בתפקוד המיני

הפרעה זו לא זכתה להתייחסות מתאימה בעולם הרפואי במשך שנים רבות.

 שפיכה מוקדמת הוא מצב בו הגבר מגיע באופן קבוע לשפיכה עם גירוי מינורי לפני החדירה, בזמן או מיד לאחר החדירה. מעריכים כי כ-30% מהגברים סובלים מבעיה זו והיא גורמת לתסכול אישי ופגיעה ביחסים עם בני זוג.

הגורמים לשפיכה מוקדמת ודרכי הטיפול:

 שפיכה מוקדמת עלולה להיגרם כתוצאה ממחלות כמו סוכרת, פגיעה בחוט השדרה, טיפולים כימותרפיים או ממצבי פגיעה ברגישות הפין או במרכז השפיכה שממוקם במוח.

הטיפול הרפואי  בשפיכה מוקדמת הוא מורכב ומקיף כמה תחומים:

 

  • טיפול פסיכולוגי – סקסולוגי המתבסס על טכניקות להקניית שליטה במנגנוני השפיכה
  • טיפול מקומי-חיצוני המתבסס על משחות וחומרי התזה
  • טיפול תרופתי – תרופות מרשם או לחילופין תוספי תזונה

הבנת מנגנוני השפיכה

לאחרונה נכנסו לשימוש תרופות אנטי דיכאוניות המעכבות את ספיגת הסרוטונין במוח. ממחקרים רבים שבוצעו בשנים האחרונות להבנת מנגנוני השפיכה עולה, כי 70% מהחולים שטופלו בתרופות מקבוצה זו דיווחו על שיפור משמעותי והאטה בשפיכה.

הבעיה בשימוש בתרופות אלו היא, שהן מיועדות לטפל בבעיות פסיכיאטריות וכרוכות בתופעות לוואי משמעותיות שמרתיעות ואף אינן מקובלות על החולים ושותפיהם. בעשור האחרון התגלה כי הוויאגרה ותרופות דומות לה, הביאו לשיפור מסוים בהארכת הזמן עד לשפיכה. יחד עם זאת, תרופות אלה (תרופות מרשם) לא מתאימות לחלק גדול מהגברים הסובלים משפיכה מוקדמת וזאת בשל מחלות נוספות כמו  סוכרת, לחץ דם ובעיות לב .

גמירה מהירה או גמירה מוקדמת – סקירה לעומק

השפיכה המוקדמת הינה תופעה שפוגשת גברים רבים ומתבטאת בשפיכת זרע ללא רצון מוקדם מאוד מהצפוי, כל גבר יכול להגדיר את הזמן קצת אחרת אך ההגדרה היא בדרך כלל זמן השפיכה שלוש דקות מרגע החדירה. עוד יותר מתסכל שלפעמים גם מתרחשת גמירה לפניי החדירה עצמה ואז עלולה לגרום לשני בני הזוג חוסר סיפוק.

לעומת נושאים אחרים כגון זקפה ואין אונות. שיכולים להגיע אל נקודת האל חזור כלומר שהבעיה מחמירה והטיפול בבעיה לא יוכל אף פעם להחזיר את מה שאבד. למנוע שפיכה ולהאריך את זמן המשגל הוא דבר שכל גבר יכול לעשות.

הסיבות לשפיכה מהירה

הסיבות לשפיכה מהירה ולשפיכה בכללי הם בסך הכל הגירוי המיני ויש גם קשר פסיכולוגי שמשפיע על השפיכה וגם יכול להשפיע על התפקוד המיני.

גירוי מיני – גירוי שמדליק את הגבר זה יכול להיות נשיקות, מגע באיבר המין וחדירה. בעיקרון זה יכול להיות כל דבר שמגרה את הגבר מבחינה מינית. לרוב הגברים שסובלים משפיכה מוקדמת ישנה סך גירוי נמוך זאת אומרת שהם רגישים מאוד ולכן הם גומרים מהר בסקס.

פסיכולוגי – יש הרבה כיוונים פסיכולוגים היכולים ליצור את בעיית השפיכה המוקדמת לעיתים קרובות הדבר נובע מלחץ וסטרס שגורם למצב.

כלומר אם אתם חווים הרבה לחץ בחיי היום יום מהעבודה או מסיטואציות מסויימות במיוחד אם זה קורה לך באופן קבוע הסיכוי לשפיכה מהירה הוא גבוהה ביותר. במצב כזה אנו ממליצים לדבר על כך עם בת הזוג ובמידת הצורך ללכת לדבר עם מומחה שיעזור.

דבר נוסף הוא הדימוי העצמי והיחסים עם בת הזוג עלול גם כן להשפיע על השפיכה, לפעמים החשש של האם אצליח לספק את האישה או האם אצליח הפעם להחזיק יותר זמן במיטה ולא ל״אכזב״ אותה המחשבות האלו יוצרות את השפיכה. הדבר מכניס את הגבר ללופ ומונע את האינטימיות בין שני בני הזוג.

טיפול בשפיכה מוקדמת

לטיפול בשפיכה מוקדמת יש מספר תהליכים – קודם כל שאלו את עצמכם אם זה תופעה שקוראת בזמן האחרון או משהו מתמשך שקורה כבר הרבה זמן.

אם זה משהו שקרה בזמן האחרון , נסו לבדוק מתי זה התחיל ומה קרה בזמן הזה שיכל להיות להוביל ללחץ/סטרס או סתם חוסר תזונה טובה ושינה טובה. אם אתם חושבים שאתם יודעים מה קרה שהשפיע על המיניות שלכם והשפיכה נסו לשנות אותו, לדוגמא לאכול טוב יותר או לקחת רגע בשבוע לעצמכם או עם בת הזוג ולעשות משהו שאתם אוהבים. זה לא רק יעזור לתפקוד המיני שלכם אלה גם לשפר את מערכת היחסים.

אם זה משהו שמתרחש כבר הרבה זמן, אז כנראה הבעיה היא אחרת ויש לחקור אותה כדי לדעת – זה יכול להיות דימוי עצמי נמוך שהכניס אתכם ללופ הזה, או איזה שהיא צפייה מוגזמת מהאישה, ואפילו בגלל תרופות מסויימות קבועות שלקחתם.

סיכמנו כמה טיפים לשיפור מיידי בתפקוד המיני ובאורך המשגל:

  • שינה טובה
  • תזונה מאוזנת – נסו להימנע מעודף משקל
  • הפחיתו עישון ואלכוהול
  • סוכר ולחץ דם – שימו לב אם הערכים שלכם לא תקינים באמצעות בדיקה שגרתית אצל הרופא
  • עשו ספורט – יכול לשפר את זרימת הדם שלכם ובנוסף להעלות את הדימוי העצמי שלכם
  • הפחיתו סטרס דברו עם בת הזוג על הדברים ונסו לפתור יחד את המצב.
  • תוספי תזונה וויטמינים ללא תופעות לוואי כגון גברא אנרג׳י – שעוזרים לטפל בשפיכה ולחזק את האון הגברי.

לסיכום שפיכה מוקדמת היא איננה תופעה שצריך להתבייש בה, חשוב רק לדבר על הדברים ולנסות לפתור כמה שאפשר, במידת הצורך אפשר להתייעץ עם מומחה כדי להעלות את המצב הספציפי שלכם. אל תוותרו על חיי המין שלכם שפרו אותם ותחזרו להנות כמו בימי הנעורים.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך
העלאת החשק המיני

איך להעלות את החשק המיני – המדריך לתשוקה המינית

כולנו מרגישים את זה, ירידה בחשק המיני, תופעה שלעיתים נראית כמו צל חולף, אך למעשה עשויה להפוך למרחב רחב ומטריד בחיינו הזוגיים. השגרה השוחקת, הלחצים המתמידים של העידן המודרני והמציאות הדינמית בה אנו חיים משפיעים לא רק על היחיד, אלא גם על הזוגיות שלנו, גורמים לדעיכת האש שבין בני הזוג

קרא עוד »

אין אונות בגיל 70 – האם זו סוף החיים המיניים?

בדרך כלל, עם העלייה בגיל מעל 70, גברים רבים סובלים מבעיות אין אונות וירידה בתפקוד המיני. אין אונות היא אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב גברים מבוגרים, והיא פוגעת מאוד ביכולת לקיים יחסי מין. הגיל המבוגר לבדו אינו האחראי לבעיות אין אונות.

קרא עוד »